Etnofolk w Młynie „Nowość“ • Niegów 2020

Etnofolk w Młynie „Nowość“ • Niegów 2020

8 sierpnia 2020 r. w zabytkowym młynie Nowość w Niegowie odbyła się impreza Etnofolk, której organizatorem była Fundacja Akomodacja a partnerami projektu (realizowanego w ramach programu EtnoPolska 2020 dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury) byli: Gmina Zabrodzie, Gminny Ośrodek Kultury i Bractwo Zabrodzkie.

Lalki motanki mają wielowiekową historię, pochodzącą z czasów, kiedy Słowianie wierzyli w duchy i demony. Do ich wytworzenia potrzebne były skrawki materiałów o różnych fakturach, wzorach i kolorach oraz włóczka.

Powodzeniem cieszyło się malowanie na lnie. Można było ozdobić farbami lniane torby, korzystając z szablonów lub wykorzystując własne pomysły.

Po raz pierwszy przeprowadzono warsztaty piekarskie wykorzystując pobudowany, tradycyjny piec chlebowy opalany drewnem. Warsztaty prowadził Arkadiusz Redlicki. Ewa Michalik ze Starostwa Powiatowego w Wyszkowie przygotowała dla gości tradycyjne podpłomyki z mąki pszennej chlebowej, które były pieczone w piecu chlebowym i wszystkim bardzo smakowały.

Atrakcją dla dzieci był przygotowany przez aktorów warszawskiego teatru Lalka – Michała Burbę i Romana Holca – spektakl Legendy gór i Krakowa.

Panie z KGW Gajowianki przygotowały dla uczestników turnieju siatkówki plażowej, kibiców i gości tradycyjny bigos.

Zdjęcia Starostwo Powiatowe w Wyszkowie i Marta Kochańska.