NOC MUZEÓW – Niegów 2026

NOC MUZEÓW – Niegów 2026

16 maja 2026 r. w zabytkowym młynie „Nowość” w Niegowie zorganizowano NOC MUZEÓW pn. „Dziedzictwo starego młyna”. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”, Fundacja Koherencja, Stowarzyszenie Pepisko, Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, Osada „Przygoda”, Stowarzyszenie Miłośników Starych Traktorów „Sagan”, Koło Gospodyń Wiejskich „Zabrodzianki”. Sponsorami byli: Spółdzielnia Socjalna „Integracja”, Gmina Zabrodzie, Zakłady Mięsne „Urbaniak” ze Słopska, Spiżarnia Anny Walczyńskiej, Piekarnia Szwajcarska „Inter Europol”. Imprezę zabezpieczali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu i Słopsku.

Zgodnie z planem jako pierwszy odbył się pokaz tradycyjnego wypieku chleba w piecu opalanym drewnem, który poprowadził Arkadiusz Redlicki ze Stowarzyszenia „Bractwo Zabrodzkie”. W trakcie pozostawienia ciasta chlebowego na rozroście, na dziedzińcu młyna odbywała się konkurencja dwuosobowa cięcia drewna piłą poprzeczną na czas. Po konkurencji nastąpił wyczekiwany moment, przecięcia wstęgi i uruchomienie XIX-wiecznego kieratu konnego. Wstęgę przecięli: Marek Żurek, Marek Filipowicz, Ryszard Gawroński i Arkadiusz Redlicki. Koń do uruchomienia kieratu nie dojechał, w związku z powyższym wzięliśmy sprawę w swoje ręce i sami uruchomiliśmy maszynę, która wprawiła w ruch śrutownik maneżowy rozdrabniający ziarno zbóż.

Na pierwszym piętrze młyna została przygotowana przez Marka Filipowicza (Stowarzyszenie Pepisko) wystawa kart pocztowych „Świat na wyciągnięcie ręki – magia pocztówek-mapek”. W świecie filokartystyki szczególne miejsce zajmują kartki-mapki, które stanowią unikalne połączenie nauki, geografii oraz sztuki pamiątkarskiej.

Po wypieku chleba, w piecu chlebowym królowała pizza przygotowywana i wypiekana przez Patryka Tchórza. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich upiekły pyszne ciasta, żurek przygotowała Spółdzielnia „Integracja”, bigos, ogórki małosolne, smalec i chleb był wyrobem autorskim Anny Król (Fundacja Koherencja).

Muzyka na żywo była wykonywana przez Jerzego Święch, który grał z zapałem do tańca na harmonii pedałowej oraz Annę Kudelską gitarzystkę i solistkę w jednej osobie.

Kiedy się ściemniło w kinie plenerowym przy młynie wyświetlono czarno-biały film pt. „Antek” na podstawie noweli Bolesława Prusa.

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim partnerom i sponsorom wydarzenia oraz mediom, które reprezentowała Tuba Wyszkowa i Wyszkowski Dziennik Internetowy.