Wystawa Tropem Lokalnych Talentów „Uroki Powiatu Wyszkowskiego” • Zabrodzie 2012

Wystawa Tropem Lokalnych Talentów „Uroki Powiatu Wyszkowskiego” • Zabrodzie 2012

Oj, śliczna to ziemia to nasze Mazowsze!

Teofil Lenartowicz

W dniach 17 i 18 czerwca 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu można było oglądać dzieła plastyczne i literackie miejscowych artystów amatorów, a takich Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie „tropi” już od pięciu lat.

  • historycznej – znalazły się w niej ilustrowane informacje z życia i działalności osobistości wywodzących się z ziemi zabrodzkiej i szczególnie dla niej zasłużonych m.in. C. K. Norwida i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz plastyczny plener obrazujący przemarsz przez obecne tereny gminy Zabrodzie, Wyszków i Brańszczyk Wielkiej Armii Napoleona zmierzającej do Moskwy dokładnie 200 lat temu;
  • przyrodniczej – ukazującej za pomocą fotografii i obrazów najbardziej urokliwe miejsca położone w gminie Zabrodzie i jej sąsiedztwie;
  • konkursowej, w której pokazano różnorodną twórczość dzieci, młodzieży i dorosłych;
  • twórczej-manualnej osób niepełnosprawnych z terenu powiatu wyszkowskiego.

Wystawę obejrzało ponad 400 dorosłych osób. Szczególnie urzekła ich pomysłowość, techniki i precyzja wykonania prac stworzonych przez niepełnosprawnych. Uczniowie, a przybyło ich 312, skupiali uwagę na kolorystyce, kształtach i kunszcie dzieł, bowiem coś podobnego chcieliby wykonać sami.

Wystawę uatrakcyjnił film Miedzy Bugiem, Liwcem a Narwią oraz występ zespołu Sława z Zabrodzia i przyśpiewki ludowe dwóch pań z zespołu Wrzos z Wyszkowa.

W ramach konkursu uczniowie z Dębinek recytowali własne wiersze o pięknie miejsca swojego zamieszkania.

W poniedziałek zwiedzających zachwycało tkanie i strzyżenie na żywo kilimu przez niepełnosprawnego mężczyznę z Brańszczyka.

Za zorganizowanie i wystawienie prac podziękowania otrzymali: Publiczna Szkoła Podstawowa im. C. K. Norwida w Dębinkach, Publiczna Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Zabrodziu, Publiczne Gimnazjum im. kard. St. Wyszyńskiego w Zabrodziu, Domy Pomocy Społecznej z Niegowa, Fiszoru i Brańszczyka, Środowiskowy Dom Samopomocy Soteria z Wyszkowa, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Wyszkowa, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Wyszkowa, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z Wyszkowa.

Indywidualni zwycięzcy konkursów literacko-plastycznych (uczniowie z Dębinek): Magdalena Cholewińska, Olga Duraj, Aleksandra Górczak, Mariusz Gut, Natalia Jeziorska, Wiktoria Krysik, Aleksandra Kur, Patrycja Sajnog, Martyna Sokołowska, Gabriela Stańczak, Milena Wielgolaska i Natalia Zaręba zostali uhonorowani dyplomami i albumami z serii Cuda świata.

Uczestnicy dorośli otrzymali dyplomy uznania i książki o Mazowszu, a byli to: Małgorzata Siedlarczyk-Dąbrowska z Zabrodzia za kilkadziesiąt ślicznych fotografii plenerowych, Jerzy Dąbrowski z Zabrodzia za obraz olejny przedstawiający Napoleona Bonaparte na koniu, Arkadiusz Redlicki z Niegowa za serię obrazków wypalanych na sklejce, Lidia Kostrzyńska za kilkanaście witraży wykonanych techniką Tiffaniego.

Imprezie towarzyszyła Pani Teresa Trzaska – Członek Zarządu Powiatu Wyszkowskiego.

Organizatorzy dziękują Starostwu Powiatu Wyszkowskiego za zainteresowanie się imprezą i dotacją w kwocie 960 zł, a także wszystkim osobom które przyczyniły się do sprawnego zorganizowania i przebiegu imprezy.