W dniu 15 maja 2015 r. w godz. 18:30 – 23:00 zorganizowano drugą Noc Muzeów w zabytkowym młynie w Niegowie. Organizatorami imprezy były: Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie, Wójt Gminy Zabrodzie, Stowarzyszenie Pepisko z Wyszkowa, Firma Taxus z Niegowa, Fundacja Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu, Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redeczu Krukowym.
Dla zwiedzających przygotowano pięć ekspozycji zatytułowanych:
- Na dworze św. Tamary
- Mapki na pocztowych kartkach
- Lalki w regionalnych strojach
- Czym się bawili nasi rodzice
- Nasi młodzi twórcy
Osobami przygotowującymi wystawy były: Adriana Redlicka, Barbara Redlicka, Natalia Bilska, Zofia Tymińska, Marek Filipowicz, Mirosław Powierza, Anna Mikołajczyk-Kłębek, Natalia Jeziorska, Natalia Zaręba, Adrian Sasin, Amelia Raniewicz, Bartłomiej Mościcki, Marta Przybysz, Patrycja Sokołowska, Aleksandra Osman, Wiktoria Krysik.
Wystawa autorska Anny Mikołajczyk-Kłębek Na dworze św. Tamary była poświęcona Gruzji. Obejmowała między innymi stroje ludowe, rękodzieło, broń białą, instrumenty muzyczne, religię i poezję.
Mapki na pocztowych kartkach – kolekcja Marka Filipowicza zawierała mapki z Polski i różnych krajów świata, na których zaznaczono interesujące zabytki architektury, rośliny i zwierzęta.
Kolejna ekspozycja o stosunkowo niewielkich rozmiarach była zlokalizowana na parterze młyna. Obejmowała Lalki w regionalnych strojach z kolekcji Mirosława Powierzy. Zbiór prezentował lalki z różnych stron świata.
Zasadnicza wystawa na I piętrze młyna zatytułowana Czym się bawili nasi rodzice została zaprojektowana i wykonana przez Barbarę Redlicką z eksponatów własnych i wypożyczonych przez osoby prywatne. Ww. wystawa przeniosła nas w świat wspomnień lat dzieciństwa rodziców. Pokazała zabawki, gry, czasopisma, książki, płyty gramofonowe, fotosy z dobranocek, które towarzyszyły im na co dzień. Podczas wystawy wyświetlane były również przeźrocza z bajkami przez Arkadiusza Redlickiego członka Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie.
Ostatnia ekspozycja była udostępniona na II kondygnacji młyna. Promowała uczniów i absolwentów lokalnych szkół. Prezentowała między innymi fotografie wyróżnione w konkursach ogólnopolskich, rysunki wykonane ołówkiem i węglem, prace wykonane pastelami i technikami mieszanymi oraz wiersze napisane przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Dębinkach.
Około godziny 21:00 Wójt i przedstawiciele Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie wręczyli dyplomy i podziękowania dla osób przygotowujących wystawy i poczęstunek wraz z upominkami.
Dla przybyłych gości został przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu i Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta smaczny poczęstunek oraz grillowana kiełbasa i kaszanka, kawa zbożowa, razowy kwas chlebowy. Oczywiście nie można zapomnieć o p. Urszuli Borkowskiej, która przygotowała wyśmienite racuchy do kawy zbożowej oraz zaopatrywała obiekt młyński w energię elektryczną.
W trakcie trwania Nocy Muzeów, zabytkowy młyn w Niegowie odwiedziło ok. 150 osób. Drugie tyle zapowiedziało swoją wizytę w tygodniu do 22 maja br. Są to uczniowie okolicznych szkół.
Zdjęcia wykonał Marek Filipowicz i Arkadiusz Redlicki