Europejskie Dni Dziedzictwa • Niegów 2017

Europejskie Dni Dziedzictwa • Niegów 2017

W dniach 16–17 września 2017 r. Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie zorganizowało po raz piąty obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu.

W tym roku po raz pierwszy w imprezę zaangażowało się Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek-Samarytanek Krzyża Chrystusowego (Samaria) w Niegowie. W dniu 16 września br. od godz. 13.30 s. Benedykta oprowadzała gości po Sali Pamięci Matki Wincenty – Jadwigi Jaroszewskiej oraz po zabytkowym parku. Opowiadała również o Domu Pomocy Społecznej zarządzanym przez siostry zakonne. O godzinie 17.00 rozpoczęły się w kaplicy klasztornej Nieszpory według Monastycznej Liturgii Godzin (odprawiane po łacinie).

Dalsza część wydarzeń miała miejsce w zabytkowym młynie Nowość w Niegowie. W tym dniu młyn odwiedziły dwie grupy wychowanków z Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. W godzinach popołudniowych testowano przez młodzież i dzieci nowo oddane do użytku boisko do piłki siatkowej. W programie zaplanowano między innymi o godzinie 20.00 kino plenerowe, które przełożono na niedzielę 17 września w związku z opadami deszczu. Zrealizowano jednak bez większych zakłóceń ognisko dla wszystkich, połączone z pieczeniem kiełbasek i ciepłą kawą zbożową z termosu.

W dniu 17 września obchody rozpoczęto tak samo jak dnia poprzedniego, o godzinie 12.00 w młynie w Niegowie. Goście, którzy nas odwiedzali przyjeżdżali głównie z Warszawy. Po zabytkowym młynie oprowadzał ich Arkadiusz Redlicki. Około godziny 13.00 do dyspozycji gości podstawił bryczkę z zabytkowym ciągnikiem Ursus Jan Ślendak z Bractwa Zabrodzkiego. O godzinie 16.00 zaprezentowano teatrzyk dla dzieci i młodzieży w formule Kamishibai pt. Skąd się bierze mąka i chleb? Osobą prowadząca teatrzyk był Arkadiusz Redlicki. Bezpośrednio po teatrzyku rozpoczęto przygotowania do projekcji 2 filmów (Łączy nas Bug – spływ kajakowy na trasie Terespol–Wyszków oraz Opowieść o życiu). Podczas dwóch dni w EDD wzięło udział około 200 osób.