Noc Muzeów • Niegów 2018

Noc Muzeów • Niegów 2018

25 maja 2018 r. o godzinie 18.00 rozpoczęła się V Noc Muzeów w zabytkowym młynie Nowość w Niegowie. Tradycyjnie od pięciu lat głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie. W tę noc dla odwiedzających młyn przygotowano trzy wystawy.

Na parterze młyna wystawę Rękodzieło – miniatury maszyn i narzędzi rolniczych oraz sprzęt gospodarstwa domowego przygotowało Stowarzyszenie Pepisko. Autorem prezentowanych prac, w liczbie ponad 60 jest Stanisław Kądziela.

Na I piętrze swoją wystawę pt. Wytwory terapii zajęciowej podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Niegowie przygotowali pracownicy DPS.

Na ostatnim, II piętrze została ustawiona wystawa zatytułowana 100-lecie niepodległości Polski oczami dziecka. Znalazły się na niej prace plastyczne dzieci przedstawiające orła – symbol narodowy, wiersze nt. niepodległości Polski – napisane przez uczniów, własnoręcznie wykonane chorągiewki w barwach narodowych oraz kontusz szlachecki i mundur wojskowy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa miniatur maszyn i narzędzi wykonanych z drewna.

Dla dzieci było udostępnione boisko do siatkówki plażowej. Można było pograć w piłkę, kometkę i ringo. Dla gości rozpalono ognisko, w którym można było upiec kiełbaskę, napić się kawy zbożowej oraz skosztować ciast przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu i Panią Urszulę od dawna związaną z młynem. Poczęstunek przy ognisku ufundował Wójt Gminy Zabrodzie. Wśród przybyłych gości była między innymi: reprezentacja Oddziału Stołecznego PTTK w Warszawie i prezes Fundacji Museion Norwid z Warszawy. Przy ognisku śpiewano popularne piosenki biesiadne przy akompaniamencie akordeonu i tamburynów. Około godziny 22.00 wypuszczono w niebo różnokolorowe lampiony. Pomimo sprzyjającej pogody w Noc Muzeów do młyna przybyło ok. 40 osób.

Jest już tradycją, że wystawy przygotowywane na Noc Muzeów oglądają uczniowie z lokalnych szkół, którzy przyjeżdżają do młyna w następnych dwóch tygodniach. Szacuje się, że wystawy w młynie zobaczyło łącznie ok. 200 uczniów.

Zdjęcia wykonali: Marta Kochańska i Arkadiusz Redlicki