III Jagodowe Żniwa za Brodem • Kiciny 2018

III Jagodowe Żniwa za Brodem • Kiciny 2018

8 lipca w Kicinach po raz trzeci odbyły się Jagodowe żniwa za brodem. Organizatorami imprezy były Gmina Zabrodzie i Nadleśnictwo Drewnica.

Partnerami były Bractwo Zabrodzkie i Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej. W tym roku 7 drużyn i 5 zbieraczy indywidualnych zebrało łącznie 18 kg jagód.

Pierwsze miejsce drużynowo zajęło Nadleśnictwo Drewnica (2,907 kg), natomiast indywidualnie pierwsze miejsce zajęła Danuta Nisio z Wysych (1,59 kg).

Drugie miejsce zajął członek Bractwa Zabrodzkiego Kazimierz Izdebski (1,226 kg).

Swoje stoiska wystawili: Bractwo Zabrodzkie, SGGW w Warszawie – Wydział Inżynierii Produkcji, Liga Ochrony Przyrody, Koło Łowieckie Trop z Tłuszcza, Małgorzata Wernio – mama chorego Adasia. Na scenie wystąpił zespół ludowy Koła Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia Sława.

W tym czasie trwały konkursy plastyczne dla dzieci Kwietny las i Jagódeczki Mazowsza prowadzone przez Bractwo Zabrodzkie oraz kulinarne dla dorosłych: na najsmaczniejsze ciasto jagodowe i pierogi z jagodami (przygotowywane na miejscu). Zabawy dla dzieci prowadziła Agencja Artystyczna Scena Juno z Lublina. W konkursie kulinarnym Jagoda 2018 – Przez żołądek do serca Mazowsza wzięło udział 6 osób, które przygotowały 6 różnych ciast. I miejsce zajęło ciasto Heleny Michalik, II miejsce otrzymała Helena Jusińska, a III Wiesława Oleksiak, należąca do Bractwa Zabrodziego. Atrakcyjne nagrody w ww. konkursie ufundowała Fundacja Akomodacja (projekt współfinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego). W lepieniu pierogów z jagodami I miejsca zajęły ex aequo dwie drużyny: sołectwo Podgać i sołectwo Wagan. W konkursie plastycznym Kwietny las wzięło udział 13 uczestników. I miejsce zdobyła Ewelina Kryszkiewicz. Do konkursu plastycznego zgłosiło się 28 dzieci, wygrała Alina Syl.

Publiczność bawili: DJ Marcel, zespoły Maxx Dance i Play. Gwiazdą wieczoru był zespół Zakopower. Na zakończenie imprezy ok. godziny 22.30 odbył się pokaz Taniec ognia.

W jagodowych żniwach wzięło udział ok. 2 tys. osób. Wśród zaproszonych gości byli między innymi przewodnicy PTTK z Oddziału Stołecznego im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie z kol. Janem Rukatem na czele.