Operacja Czysta Rzeka • 2019

Operacja Czysta Rzeka • 2019

2 maja 2019 r. Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie we współpracy z Gminą Zabrodzie i Stowarzyszeniem Nadbużańskie Młynarze włączyło się w ogólnopolską akcję, której zasadniczym celem była ochrona rzeki Bug poprzez szeroko zakrojoną akcję oczyszczania rzeki ze śmieci pozostawionych w jej nurcie jak również w jej najbliższym sąsiedztwie.

Zdaniem głównego organizatora Kraina Bugu: Meandrujący swobodnie Bug tworzy unikalny ekosystem, w obrębie którego występuje niespotykana w żadnym innym miejscu fauna i flora. W obszarze linii brzegowej występuje prawie tysiąc roślin naczyniowych. W rzece żyje ponad 40 gatunków ryb. Pomimo tego, działalność człowieka widoczna jest na każdym kroku. Każdego roku wiosna odsłania całe sterty śmieci, przylegające do koryta rzeki.

14 kwietnia br. Bractwo Zabrodzkie utworzyło Sztab Niegów, do którego zapisało się finalnie 39 osób. Wśród uczestników akcji znaleźli się między innymi Krzysztof Jezierski – Wójt Gminy Zabrodzie, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu, mieszkańcy Młynarzy z dziećmi.

Szef Sztabu Arkadiusz Redlicki w dniu akcji 2 maja o godz. 10.00 podzielił wolontariuszy na trzy grupy, które objęły sprzątaniem rejon miejscowości Młynarze (łącznie ok. 5 km linii brzegowej rzeki Bug oraz ok. 2 km linii brzegowej rzeki Fiszor). Uczestnicy akcji otrzymali od organizatora koszulki, plecaki sztabowe, rękawiczki i worki. Zebrano 2000 kg śmieci (57 worków), które zostały odebrane przez pracowników Gminy Zabrodzie.

Finał akcji miał miejsce ok. godziny 13.00 przy ognisku nad Bugiem. Na wolontariuszy czekał wyśmienity domowy bigos przygotowany przez Annę Walczyńską, pyszne ciasta upieczone przez Katarzynę Kubalską, lemoniada przekazana przez Filipa Walczyńskiego oraz inne napoje, woda, kiełbasa, ketchup, musztarda, pieczywo sponsorowane przez Gminę Zabrodzie i Bractwo Zabrodzkie. Na zakończenie akcji ustne oraz pisemne podziękowania przekazał Szef Sztabu.

Autorzy zdjęć: Elżbieta Szczuka, Anna Walczyńska, Arkadiusz Redlicki