IV Jagodowe Żniwa za Brodem • Kiciny 2019

IV Jagodowe Żniwa za Brodem • Kiciny 2019

W tym roku głównym współorganizatorem imprezy była Gmina Zabrodzie, Gminny Ośrodek Kultury w Zabrodziu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Natomiast partnerami byli: Bractwo Zabrodzkie, Nadleśnictwo Drewnica, Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Anastazewa i Okolic, Gminna Biblioteka Publiczna w Zabrodziu, Wyszkowiak i Nowy Wyszkowiak.

Impreza tradycyjne odbyła się na boisku szkolnym w Kicinach, na którym rozgrano turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Zabrodzie. I miejsce zajęła drużyna z Niegowa (nagroda pieniężna w wys. 800 zł). Wokół boiska rozstawione były namioty (stoiska) uczestników wydarzenia i scena.

Na jagody w ramach Mazowieckich mistrzostw w zbieraniu jagód o godz. 13.00 wyruszyło do lasu 9 trzyosobowych drużyn i 6 osób indywidualnie. Zebrano łącznie 34 kg jagód. W kategorii drużynowej pierwsze miejsce zajęli pracownicy Urzędu Gminy Zabrodzie: Barbara Sadowska, Ewa Małaszek, Marta Górska (4,88 kg jagód). Natomiast w kategorii indywidualnej najwięcej jagód zebrała Danuta Nisio z Wysych (1,65 kg).

W konkursie kulinarnym Jagodowy przysmak prowadzonym przez Gminną Bibliotekę wzięło udział 10 uczestniczek. Komisja oceniała smak, regionalność i sposób podania potraw. Najwyżej oceniła bezę z kremem i jagodami upieczoną przez Adrianę Redlicką.

Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci Pejzaż na desce malowany, w którym uczestniczyło 28 osób. Oceniający zwracali uwagę na pomysłowość, estetykę wykonania, nawiązanie do charakteru imprezy. Najwyżej ocenili pracę Mileny Wasilewskiej. Bractwo Zabrodzkie przy swoim stoisku prowadziło również Warsztaty budowy budek dla ptaków i domków dla owadów pożytecznych.

Dodatkowo prowadziło promocję albumu pt. Kronika zza Brodu czyli monografia Zabrodzia i okolic, którego pomysłodawcą i współautorem był pierwszy prezes Bractwa Zabrodzkiego śp. Józef Kućmierowski. Książka została wydrukowana dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Bractwa Zabrodzkiego i innych sponsorów.

Konkurs na najładniejszy wianek to pomysł powstałego w tym roku KGW Gajowianki. Do rywalizacji zgłosiło się 18 dziewcząt. I miejsce zdobyła Weronika Pakuła.

I Mistrzostwa w Rzucie Beretem prowadził Sławomir Szyszkowski, sołtys Anastazewa. Rywalizacja była prowadzona w dwóch kategoriach: do 12 lat i powyżej 12 lat. W pierwszej zwyciężyły dziewczęta a w drugiej panowie.

PTTK Oddział Warszawa Śródmieście im. Aleksandra Janowskiego przeprowadziło Konkurs wiedzy o gminie Zabrodzie. Zwyciężyła w nim Adriana Redlicka.

Fundacja Akomodacja zaprosiła na grę terenową Niestrudzony poszukiwacz jagód, w której m.in. w oparciu o polsko-słowiańskie runy uczestnicy rozszyfrowywali informację, gdzie są ukryte jagody.

Panie z KGW w Zabrodziu, Gaju i Głuchach pokazywały jak lepi się pierogi i plecie wianki. Na imprezie nie zabrakło stoisk koła łowieckiego Trop i Czajka, Nadleśnictwa Drewnica, pszczelarzy W. Getka, P. Gawrych.

Część artystyczna rozpoczęła się o godzinie 17.00 występem utalentowanych muzycznie uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu oraz absolwentek zabrodzkiego gimnazjum. Czterdziestominutowy koncert dała Kapela z Mostówki, w składzie Łukasz Dąbrowski (akordeon), Tomasz Szcześniak (banjo, śpiew), Kamil Siciak (bęben). Zagrali muzykę z okresu międzywojennego, między innymi fokstroty, tanga, zaprezentowali folklor warszawski. Dyskotekę i całą imprezę prowadził DJ Marcel (Marcin Kukulak vel Okulak). W finale wieczornego koncertu wystąpił zespół Dr Queen w coverach Czesława Niemena i Freddiego Mercury’ego. Impreza zakończyła się ok. godziny 22.00.

Zdjęcia pochodzą ze strony Urzędu Gminy w Zabrodziu