Warsztaty artystyczne „Norwidiana“ • Dębinki 2021

Warsztaty artystyczne „Norwidiana“ • Dębinki 2021

11 września br. w pałacu w Dębinkach odbyły się warsztaty, w których wzięło udział ok. 80 uczniów z terenu gminy. Zostały one zorganizowane przez Bractwo Zabrodzkie i Fundację Museion Norwid, a dofinansowała je Fundacja PZU.

Uczestnicy warsztatów pracowali w trzech grupach: witraże z Norwidem, exlibris i grafika, rzeźba w glinie i drewnie.

Warsztaty prowadziły: z witraży – Lidia Kostrzyńska (artystka, która ma w Józefowie Szklaną Pracownię), warsztaty z rzeźby – Magdalena Schreiber (absolwenta Wydziału Rzeźby na warszawskiej ASP w pracowni prof. Adama Myjaka), zaś z grafiki – dr hab. Dorota Optułowicz McQuaid (absolwentka, profesor na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie).

Uczestnicy warsztatów graficznych najpierw wraz z prowadzącymi poszli w plener, by szkicownikach narysować to, co chcieli przekazać w swojej pracy. Uczestnicy warsztatów rzeźbiarskich pracowali w glinie, ale też wykonywali mozaiki z drewna. Na warsztatach witraży powstały szklane pióra, będące nawiązaniem do Norwida.

Ciepły posiłek zapewniła uczestnikom spółdzielnia Integracja, dzięki sponsoringowi p. Agnieszki Ołdak-Prokop, radnej powiatu wyszkowskiego. Wozem cygańskim po okolicy obwoził adeptów sztuk plastycznych Jan Ślendak członek Bractwa Zabrodzkiego.

Prace powstałe na Norwidianach zostały wystawione od 18 września do 3 października w niegowskim zabytkowym młynie.