Rajd rowerowy „Szlakiem Cypriana Kamila Norwida“ • 2021

Rajd rowerowy „Szlakiem Cypriana Kamila Norwida“ • 2021

16 października 2021 r. o godz. 10:00 spod młyna w Niegowie wyruszył organizowany przez Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie rajd rowerowy Szlakiem C. Norwida. W rajdzie wzięło udział 11 osób a drugie tyle dołączyło na pikniku przy młynie Nowość w Niegowie. Wydarzenie było adresowanie głównie do wolontariuszy i opiekunów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu i w Adelinie, którzy pomagali podczas pikniku rodzinnego Pożegnanie lata z jarzębiną.

Trasa rajdu wiodła przez miejscowość Głuchy, gdzie w dworku w roku 1821 przyszedł na świat Cyprian Norwid, a następnie prowadziła do pałacu w Dębinkach. Norwid przebywał tam wielokrotnie, ponieważ 4 lata po urodzinach zmarła jego matka – wówczas rodzeństwem Norwidów zajęła się prababka Hilaria z Buynów Sobieska. Po śmierci ojca w roku 1835 opiekunem Norwida został Ksawery Dybowski, właściciel majątku Dębinki.

Uczestnicy rajdu zwiedzając pałac w Dębinkach i spacerując po parku, byli jednocześnie gośćmi pierwszego na świecie Muzeum Cypriana Norwida utworzonego w dniu 24 września, w 200. rocznicę urodzin artysty. Po obejrzeniu różnych wizualizacji dot. zaadoptowania istniejącej infrastruktury dla potrzeb nowopowstałego muzeum wszyscy udali się w drogę powrotną do młyna, gdzie na gości czekał rozgrzany piec chlebowy i rozpalone ognisko. Smaczne pizze w piecu chlebowym wypiekała Agnieszka Szafrańska – w sumie ok. 40. Natomiast przy ognisku pomagali członkowie Bractwa Zabrodzkiego: Jacek Garbarczyk, Ryszard Gawroński i Jan Ślendak. W ognisku pieczono kiełbaskę a w popiele ziemniaki, które z odrobiną soli wszystkim smakowały. Skromne próby akordeonowego akompaniamentu przy ognisku dawał Arkadiusz Redlicki. Dodatkowo częstowano drożdżówkami z serem oraz napojami. Chętni mogli pograć w siatkówkę plażową. Impreza zakończyła się ok. godz. 16:00.