Operacja Czysta Rzeka • 2022

Operacja Czysta Rzeka • 2022

Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie we współpracy z Gminą Zabrodzie przeprowadziło w dniu 30 kwietnia 2022 r. w ramach ogólnopolskiej akcji wiosennej pn. Operacja Czysta Rzeka, trzy akcje lokalne w ramach Sztabu – Niegów 2022. W sumie do akcji włączyło się ok. 60 osób, które posprzątały brzeg rzeki Bug na odcinku ok. 4000 m oraz teren obok rzeki Fiszor w miejscowości Młynarze.

Akcja sprzątania rozpoczęła się od przywitania uczestników przez prezesa Bractwa Zabrodzkiego Arkadiusza Redlickiego. Następnie koleżanki Magda Szewczyk i Agnieszka Szafrańska rozdzieliły wśród zbierających koszulki, rękawiczki i worki. Uczestnicy podzielili się na grupy i otrzymali mapy, z którymi po godzinie 10 wyruszyli w teren.

Dominujące zanieczyszczenia stanowiły szklane i plastykowe butelki po różnych napojach, ale nie brakowało również odpadów wielkogabarytowych tj. tapczany, materace, meble ogrodowe, lodówki, telewizory, glazura itp. Zebrane odpady odebrali pracownicy Gminy Zabrodzie.

Po bardzo intensywnych poszukiwaniach śmieci (do godz. 14:00), organizatorzy akcji pomyśleli o regeneracji ciała i dla uczestników przygotowano ognisko na polanie nad rzeką. Dzięki wsparciu wójta Gminy Zabrodzie Krzysztofa Jezierskiego na uczestników czekały kiełbaski, pieczywo, napoje oraz gorący żurek. Pani Anna Walczyńska przywiozła dla wszystkich kruche ciasteczka oraz napoje owocowe.

Na zakończenie prezes Bractwa Zabrodzkiego podziękował wszystkim za udział w akcji sprzątania i wręczył pisemne podziękowania.