Noc Muzeów • Niegów – Dębinki 2022

Noc Muzeów • Niegów – Dębinki 2022

Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie oraz Muzeum Cypriana Norwida byli organizatorami tegorocznej edycji Nocy Muzeów na terenie Gminy Zabrodzie. Współorganizatorem była Fundacja Akomodacja, natomiast partnerami byli: Gmina Zabrodzie oraz Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie. Wydarzenia towarzyszące obchodom Nocy Muzeów miały miejsce w zabytkowym młynie w Niegowie i w Pałacu w Dębinkach.

14 maja o godz. 12.00 otworzono młyn dla zwiedzających, w którym można było zobaczyć obok oryginalnego wyposażenia młyna, ciekawe wystawy prac plastycznych przygotowane przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu. Osoby zebrane przed młynem powitał Arkadiusz Redlicki, prezes Bractwa Zabrodzkiego, który jednocześnie o wyznaczonych godzinach demonstrował odrestaurowane urządzenia młyńskie z silnikiem Winterthur na czele.

Na placu przy młynie były rozstawione stoiska warsztatowe, przygotowane w ramach projektu pt. W kręgu ginących zawodów, wśród których były między innymi: kowalstwo, rymarstwo, haft koralikowy Kurpi Białych, bibułkarstwo, wycinanki z Kurpi Zielonych.

W piecu chlebowym opalanym drewnem, w trybie ciągłym była wypiekana pyszna pizza, którą można było zakupić w przystępnej cenie. Pizzę przygotowywali: Patryk Tchórz i Agnieszka Szafrańska. Rozpalono również ognisko, nad którym można było sobie upiec gratisowo kiełbaskę.

Wolontariusze z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu pod opieką Jolanty Boreckiej sprzedawali między innymi ciasta domowej roboty na szczytny, charytatywny cel, wspierając absolwenta szkoły Marcina Mroza, który uległ wypadkowi. Zabytkowy autobus-kabriolet przewoził uczestników Nocy Muzeów do młyna.

Kiedy wybiła godzina 14.00 przed młynem pojawiła się grupa uczniów z klasy mundurowej Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie, która przygotowała Pokaz sprawności i walki wręcz pod kierunkiem Andrzeja Grajczyka.

W części gastronomicznej nie zabrakło potraw ukraińskich ponieważ na to wydarzenie zaprosiliśmy uchodźców z Ukrainy oraz dzieci z DPS, które przybyły z siostrami zakonnymi i opiekunami. Na boisku dzieci i młodzież grały w piłkę siatkową oraz rywalizowały w konkurencjach sportowych tj. bieg slalomem, przeciąganie liny i inne.

Przed młynem zostały przygotowane warsztaty plastyczne, które prowadziła Barbara Redlicka. W trakcie imprezy można było zakupić lody z Zielonej Budki i gadżety od wesołego klauna. Dla wszystkich uczestników czekał konkurs z nagrodami W kręgu ginących zawodów.

Pod koniec zaplanowanej w Niegowie imprezy ok. godz. 18.00 przyjechała konno Beata Kornatka, która oprowadzała na koniu chętne na przejażdżkę osoby.

Natomiast na terenie Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach o godz. 18.30 odbyło się polsko-ukraińskie czytanie Małego Księcia, na którym byli obecni niektórzy uczestnicy obchodów Nocy Muzeów z Niegowa. Ostatnim akcentem był spektakl plenerowy o godz. 20.00, pt. Ocalony przez poezję.

Zdjęcia wykonali: Arkadiusz Redlicki, Jolanta Borecka i Agnieszka Szafrańska