Kolejny już raz (X edycja) odbyła się Noc Muzeów w młynie w Niegowie zorganizowana przez Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”. Z tej okazji przygotowane zostały trzy wystawy:

  • na parterze — „Czarodziejski świat: minerał, skały i skamieniałości” z kolekcji Arkadiusza Redlickiego
  • I piętro — „Anioły Gawińskiego”, na której znalazły się wydruki obrazów Antoniego Gawińskiego przedstawiające anioły, wystawa pokonkursowa gminnego konkursu plastycznego „Anioły Gawińskiego” oraz wytwory terapii zajęciowej podopiecznych DPS w Niegowie i DPS dla Dzieci „Fiszor w Gaju
  • II piętro — obrazy namalowane przez dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia plastyczne Grupy Wieś-Art. działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury pod kierunkiem p. Michaliny Derlickiej.

Ciekawym elementem tegorocznej Nocy Muzeów były warsztaty malowania aniołów przygotowane i poprowadzone przez p. Svitlanę Stankevych i p. Barbarę Redlicką oraz przejażdżki na konikach, na które zapraszała p. Anna Kudelska z „Osady Przygoda” w Wysychach.

Stałym elementem spotkań pod młynem była oczywiście pizza, którą serwował niezawodny p. Patryk Tchórz z pomocą żony, p. Sylwii i p. Agnieszki Szafrańskiej.

Około godz. 14:00 prezes Stowarzyszenia „Bractwo Zabrodzkie” wręczał podziękowania wszystkim tym, którzy pomagali w pierwszym etapie budowy drewnianej wiaty ekspozycyjnej i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie oraz uświetnienie „Zabrodzkiej Nocy Muzeów” na terenie młyna „Nowość” w Niegowie. Elementem ceremonii wręczania podziękowań było odsłonięcie tabliczki upamiętniającej wsparcie Nadleśnictwa Drewnica przy budowie wiaty. Odsłonięcia dokonał w imieniu Nadleśnictwa Drewnica p. Michał Fujak i prezes Stowarzyszenia „Bractwo Zabrodzkie” p. Arkadiusz Redlicki. Tabliczkę pamiątkową wykonał p. Jarosław Wielgolaski.

Zabytkowy młyn można było zwiedzać indywidualnie bądź z przewodnikiem z Bractwa Zabrodzkiego.
Osoby, które odwiedziły w tym dniu młyn mogły częstować się ufundowaną przez „Bractwo Zabrodzkie” kiełbaską pieczoną samodzielnie w ognisku w godz. 14:00 — 16:30 i 19:00 — 23:00.

Zgodnie z programem wydarzenia, przerwę w obchodach w Niegowie, w godz. 17:00 — 18:30, wypełnił bardzo ciekawy koncert pt. „Norwid na Jazzowo”, który odbył się plenerowo przy Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.

Zabytkowy stary młyn zamknął swoje „wrota” przed godz. 24:00.

Zdjęcia wykonywali: Barbara Redlicka, Marta Kochańska, Arkadiusz Redlicki.