2 czerwca 2025 r. Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” zostało zaproszone przez Związek Piłsudczyków RP TPJP Okręg Nadbużański w Wyszkowie na Ogólnopolskie obchody 162 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r., w ramach tzw. żywej lekcji historii.
Po godz. 9:00 sprzed Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie wyruszył autobus na trasę objazdową do miejsc upamiętniających wydarzenia związane z przebiegiem Powstania Styczniowego 1863 r. Na początku odwiedziliśmy kapliczkę koło miejscowości Ochudno, upamiętniającą walczących za wolność Polski w Puszczy Białej, pod hasłem – wolność, równość, niepodległość. Na tabliczce kapliczki wymienione są między innymi nazwiska powstańców: płk Władysław Cichorski „Zameczek”, gen. Zygmunt Podlewski, ppłk Ignacy Mystkowski „Ojciec”, mjr Bronisław Deskur, płk Karol Frycze.
Następnie zatrzymaliśmy się przy drewnianym krzyżu z rzeźbiona postacią Chrystusa w Porządziu, który wystawiono między innymi dla uczczenia nieznanych żołnierzy, poległych za ojczyznę w latach 1830-31, 1863.
Kolejnym przystankiem był Dąb „Wieszatiel”, rosnący przy drodze do miejscowości Sieczychy. Według przekazów, na tym dębie Rosjanie wieszali schwytanych powstańców po powstaniach narodowych.
Będąc przejazdem odwiedziliśmy miejsce obok szkoły w Sieczychach, w którym zginął w walce z Niemcami harcerz Szarych Szeregów podporucznik Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Potem razem z delegacją uczniów ze szkoły podstawowej uczciliśmy pamięć poległych uczestników Powstania Styczniowego w zwycięskiej potyczce pod Przetyczą.
Kolejnym etapem żywej lekcji historii była wizyta w Jednostce Wojskowej w Komorowie przy pomniku Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i w mauzoleum oficerów i podchorążych piechoty poległych w walkach o niepodległość Polski w latach 1794-1956.
Po drodze do Brańszczyka zatrzymaliśmy się przy pomniku upamiętniającym zwycięską bitwę z kolumną wojsk carskich pod Stokiem, w której brał udział oddział powstańczy Ignacego Mystkowskiego.
W Ostrowi Mazowieckiej zapaliliśmy znicz przy pomniku na tyłach kościoła parafialnego, gdzie kiedyś znajdowała się plebania, która w czasie Powstania Styczniowego 1863 r. służyła jako szpital polowy.
Przedostatnim miejscem odwiedzin była kapliczka upamiętniająca płk. Karola Frycze przy kościele parafialnym w Porębie, przy której spotkaliśmy się z delegacją uczniów ze szkoły podstawowej. W Brańszczyku zapaliliśmy znicz i złożyliśmy kwiaty przy pomniku upamiętniającym dwór, w którym działał szpital polowy, zmarło w nim 50 powstańców styczniowych. W składzie delegacji był między innymi Wiesław Przybylski — Wójt Gminy Brańszczyk i uczniowie.
Składamy serdeczne podziękowania na ręce płk. Sylwestra Raniszewskiego prezesa Związku Piłsudczyków RP TPJP Okręgu Nadbużańskiego za zaproszenie i zorganizowanie tak potrzebnego wydarzenia, które ma przede wszystkim utrwalać pamięć o bohaterach i miejscach związanych z Powstaniem Styczniowym 1863 r. na naszych terenach.











