II Jagodowe Żniwa za Brodem • Kiciny 2017

II Jagodowe Żniwa za Brodem • Kiciny 2017

Po raz drugi Gmina Zabrodzie zaprosiła miłośników jagód na Jagodowe żniwa za brodem, które odbyły się w Kicinach w dniu 9 lipca 2017 r. Główną atrakcją były II mazowieckie mistrzostwa w zbieraniu jagód, w których udział wzięło 11 drużyn i 1 osoba indywidualnie.

W sumie zebrano 45,548 kg jagód.

Organizatorem imprezy były Gmina Zabrodzie i Nadleśnictwo Drewnica. Wsród współorganizatorów znalazły się: Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej, Bractwo Zabrodzkie i firma Taxus.

O godzinie 8:30 drużyny z przewodnikami pojechały wozami ciągniętymi przez zabytkowe ciągniki do lasu na zbieranie jagód. Dwa wozy dla jagodowych drużyn wystawił członek Bractwa Zabrodzkiego Jan Ślendak, natomiast trzeci wóz przygotowała Beata Kornatka z firmy Taxus w Niegowie.

Inni uczestnicy imprezy mogli w tym czasie odwiedzić stoiska z różnymi atrakcjami. Dla najmłodszych przygotowano plenerowe widowisko, które poprowadziła Agencja Artystyczna Scena Juno z Lublina. Konkurs plastyczny Jagodowy pejzaż – Jagódeczki Mazowsza 2017 przygotowało Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie. Konkurs przeprowadzili: Magdalena Dzieciątko i Arkadiusz Redlicki z Bractwa Zabrodzkiego przy pomocy Barbary Redlickiej. W namiocie Bractwa Zabrodzkiego można było zakupić książki i foldery (zeszyty naukowe) Stowarzyszenia oraz karty pocztowe pokazujące charakterystyczne miejsca ziemi zabrodzkiej i osoby z nią związane. Dodatkowym elementem promującym gminę była plansza przygotowana przez Bractwo Zabrodzkie obrazująca zabytki architektury (wypalanki).

Ponad to przygotowano i przeprowadzono dwa konkursy: Jagódka Mazowsza 2017 (konkurs na stroik), Jagoda Mazowsza 2017 (konkurs kulinarny). Ww konkursy poprowadził Gminny Ośrodek Kultury w Zabrodziu.

Nadleśnictwo Drewnica w swoich namiotach przygotowało informacje na temat lasu i jego mieszkańców oraz ścieżkę sensoryczną ułożoną z szyszek i różnego podłoża leśnego. Na dzieci czekało tam wiele konkursów i niespodzianek.

Największy namiot promujący Gminę Zabrodzie oferował odwiedzającym materiały informacyjne dot. gminy.

Po rozstrzygnięciu wszystkich konkursów, dyplomy i nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Drewnica wręczyli: wójt Gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik i zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Drewnica Artur Ostrowski oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zabrodziu Małgorzata Wiśniewska.

Zwycięzcy konkursów:

 1. I miejsce – Alina Syl
 2. II miejsce – Ewelina Rudnik
 3. III miejsce – Ania Sabala
 1. I miejsce – Marcelina Małaszek
 2. II miejsce – Martyna Redlicka
 3. III miejsce – Gabriela Rucińska
 4. Wyróżnienie – Dominika Górczak
 1. I miejsce – Adriana Redlicka
 2. II miejsce – Wiesława Oleksiak
 3. III miejsce – Monika Dąbrowska
 4. Wyróżnienia – Monika Perlan, Beata Machałowska, Helena Michalik

Całą imprezę prowadził podobnie jak w ubiegłym roku Marian Dachniewski a oprawę muzyczną zapewnił DJ Marcel.

Relację na żywo prowadziło Radio dla Ciebie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się kadryl, pokazy jazdy i walki na koniach. Zebranych zachwyciły amazonki ze stajni Taxus z Niegowa i Tosca z Jarzębiej Łąki z Sylwią Mędrzycką na czele. Na scenie w Kicinach zaprezentowali się między innymi: Zespół Sygnalistów Myśliwskich Pasja, Zespół Pieśni i Tańca Sława z Zabrodzia, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków, Zespół Baflo z Białegostoku, gwiazda wieczoru – Zespół Enej.

Impreza zgromadziła kilka tysięcy osób.