Piknik „Pożegnanie Lata z gruszką“ • Niegów 2017

Piknik „Pożegnanie Lata z gruszką“ • Niegów 2017

W dniu 8 października 2017 r. Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie zorganizowało po raz trzeci festyn rodzinny Pożegnanie lata, w tym roku pod hasłem przewodnim W słonecznych barwach gruszki.

W trakcie trwania pikniku przeprowadzono zbiórkę charytatywną na rehabilitację Andrzeja Getki. Do pomocy w organizacji tegorocznego festynu włączyły się między innymi: Nadleśnictwo Drewnica, Fundacja Akomodacja, Wolontariat Szkolno-Parafialny Otwarte Serce, Koło Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu, DJ Marcel.

Nadleśnictwo przygotowało dla dzieci i młodzieży szeroki wachlarz quizów i konkursów edukacyjnych, związanych bezpośrednio z lasem i jego mieszkańcami. Fundacja Akomodacja wraz z Wolontariatem Otwarte Serce prowadzili zajęcia decoupage na deseczkach i malowanie twarzy. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstowały gości gotowaną kiełbasą, ciastami, owocami, słodyczami oraz kawą i herbatą.

W tym samym czasie w zabytkowym młynie na gości czekały specjalnie przygotowane wystawy Konie i amazonki – Stajnia TaxusWpadła gruszka do fartuszka oraz Jagodowy pejzaż. Wystawa Konie i amazonki prezentowała trofea (puchary, nagrody) zdobyte na przestrzeni lat przez jeźdźców ze Stajni Taxus oraz zdjęcia, siodła, stroje. Natomiast kolejna wystawa Wpadła gruszka do fartuszka, to odsłona prac najmłodszych artystów z oddziałów O i przedszkoli z terenu gminy Zabrodzie, przedstawiająca klasyczną gruszkę różnymi technikami plastycznymi. Uzupełnieniem ww. wystaw była ekspozycja prac wykonanych na desce (farbami, kredą, węglem) zatytułowana Jagodowy pejzaż.

Popołudnie przy młynie obfitowało w wiele atrakcji. Były to między innymi:

  • rodzinny turniej gry w ringo,
  • gry i zabawy zręcznościowe dla dzieci,
  • Zbieranie gruszek – zabawa dla dzieci,
  • koncert młodych talentów.

Nad muzyczną oprawą festynu czuwał DJ Marcel, który przez kilka godzin serwował różne utwory muzyczne dla zebranych gości.

Około godziny 13.00 zostały przeprowadzone na nowo oddanym boisku rozgrywki w ringo, które sędziował Maciej Mędrzycki – nauczyciel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu. Uczestnikom turnieju wręczono okolicznościowe dyplomy. Następnym punktem programu był blok gier i zabaw zręcznościowych dla dzieci i młodzieży (bieg z kasztanem na łyżeczce, rzut do celu, skoki w workach, przeciąganie liny i inne), przygotowany przez Barbarę Redlicką. Uczestnicy zabaw i konkurencji sportowych otrzymywali upominki. Chętni mogli też skorzystać z ogniska lub przejażdżki bryczką, którą prowadził ciągnikiem Jan Ślendak. Muzyczne talenty prezentowali grający na instrumentach: Kornelia Augustyniak, Oliwer Piekut, Martyna Redlicka, Dagmara Krawczyk, Daniel Banasiak.

Podziękowania za współpracę i pomoc w organizacji pikniku wręczył osobom i organizacjom Arkadiusz Redlicki – prezes Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie.

Podczas całej imprezy zbierano do puszek pieniądze dla 14-letniego Andrzeja Getki, cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe. Komisja w składzie: Wiesława Dąbrowska – Skarbnik Gminy Zabrodzie, Elwira Zdunek – Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek-Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie, Jan Ślendak – członek Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie, Arkadiusz Redlicki – prezes Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie, policzyła zebrane pieniądze na łączną kwotę 2 401,90 zł.

W gronie sponsorów festynu znaleźli się: Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie, Zakłady Mięsne Somianka, Mariola i Zbigniew Paziowie, Iwona i Jarosław Banasiakowie, Jerzy Urbaniak – Zakład Mięsny w Słopsku, Piekarnia Klementynka – Klemens Majkowski w Markach. Ciasta upiekli: Jan Ślendak, Wiesława Oleksiak, Helena Jusińska, Teresa Oleksiak, Elżbieta Oleksiak, Barbara Redlicka, Oksana Getka.

Wystawy czasowe w młynie były otwarte dla zwiedzających do 20 października.

Szacuje się, że młyn przy okazji pikniku Pożegnanie lata odwiedziło ok. 500 osób, łącznie z uczniami ze szkół i przedszkoli gminy Zabrodzie.

Zdjęcia wykonała Adriana Redlicka