54. Rajd PTTK im. A. Janowskiego • Podkowa Leśna – Stawisko 2019

54. Rajd PTTK im. A. Janowskiego • Podkowa Leśna – Stawisko 2019

8 czerwca 2019 roku odbył się doroczny 54. Rajd Pieszy imienia Aleksandra Janowskiego Oddziału Stołecznego PTTK im. A. Janowskiego Koła Terenowego Śródmieście w Warszawie, na który zostało zaproszone Bractwo Zabrodzkie.

Rajdy imienia Aleksandra Janowskiego mają długą tradycję, pierwszy z nich przeprowadzono w roku 1966. Od tamtej pory każdego roku na początku czerwca odbywają się rajdy poświęcone A. Janowskiemu.

Uczestnicy rajdu przyjechali Warszawską Koleją Dojazdową do Komorowa, gdzie znajduje się kamień z tablicą upamiętniającą Aleksandra Janowskiego – założyciela Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, który został w tym miejscu pochowany po Powstaniu Warszawskim.

Następnie wszyscy (ok. 20 osób) udali się cienistą, malowniczą trasą biegnącą poprzez Las Młochowski, Rezerwat im. Bolesława Hryniewieckiego do Podkowy Leśnej (Rezerwat Parów Sójek). Po drodze do miejsca docelowego mijali Szkołę Jazdy Konnej w Kaniach, gdzie była możliwość podziwiania wierzchowców na pastwisku.

Po przejściu ok. 15 km rajd zakończył się w Stawisku wspólnym ogniskiem. Grupę prowadził kol. Jerzy Stefan Tutaj z PTTK. Dla członków rajdu został przygotowany metalowy znaczek upamiętniający 54. rajd. Podróżnicy mieli też możliwość bezpłatnego zwiedzenia Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (Pałac). Na zakończenie rajdu został przeprowadzony konkurs o Mazowszu, w którym III miejsce zajął Arkadiusz Redlicki.