Pożegnanie Lata w kolorze buraczkowym • Niegów 2020

Pożegnanie Lata w kolorze buraczkowym • Niegów 2020

4 października 2020 roku Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie razem z partnerami: Kołem Gospodyń Wiejskich Gajowianki, Fundacją Akomodacja, Nadbużańską Akademią Małego Przyrodnika, PTTK Kołem Terenowym Śródmieście oraz Biurem Rekonstrukcyjno-Technologicznym Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej przygotowało wydarzenie z cyklu Pożegnanie lata w kolorze buraczkowym, które odbyło się przy zabytkowym młynie Nowość w Niegowie.

Przygotowano między innymi: warsztaty dla dzieci, pokazy dla dorosłych, smaki polskiej jesieni zamknięte w smacznych przetworach i przekąskach. Naturalne barwniki (burak, aronia) dominowały w pracach wykonywanych przez dzieci na warsztatach plastycznych, które następnie ozdabiały jesiennymi liśćmi oraz kolorowymi przyprawami. Zajęcia plastyczne z najmłodszymi prowadziły: Mariola Szumacher, Katarzyna Walczyk, Renata Gzowska, Barbara Redlicka. Starsi w tym czasie mogli własnoręcznie wykonać drewniane lampki, w ramach zajęć przygotowanych przez Fundację Akomodacja.

Wśród atrakcji można było zobaczyć rekonstrukcję polskiej tankietki TKS (1933) – czołgu zwiadowczego, który między innymi brał udział w II wojnie światowej.

Na uczestników festynu rodzinnego czekały liczne stoiska z regionalnymi smakołykami: pajda chleba ze smalcem, bigos, kiełbaski z ogniska. W kawiarence można było skosztować smacznych ciast czy waty cukrowej. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach wypieku chleba, które prowadził Jan Getka. Swoje stoisko z domowymi przetworami przygotowało KGW Gajowianki z Gaju.

Dzieci na świeżym powietrzu uczestniczyły w grach zespołowych. Dla chętnych specjalny zestaw ćwiczeń przygotował Andrzej Grajczyk.

Niecodzienną atrakcją nie tylko dla najmłodszych było spotkanie z sową płomykówką, na które zaprosił ornitolog i przyrodnik Marcin Wiśniewski. Chętni mieli szansę na bliskie spotkanie oko w oko i pogłaskanie płomykówki. Następnie pan Marcin zaprosił dzieci na warsztaty plastyczne z dynią w roli głównej.

Podczas tego pikniku przeprowadzono zbiórkę na pomoc Agnieszce Paź. Pani Agnieszka zapadła w śpiączkę, po tym jak w drodze do pracy straciła przytomność. Przy młynie w Niegowie odbyła się Charytatywna Wyprzedaż Garażowa pod hasłem Pomagamy Agnieszce. Można tu było sprzedać i kupić różne przedmioty. Podczas imprezy zebrano ok. 9 tys. złotych.

W trakcie trwania wydarzenia podziękowania wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji Pożegnania lata 2020 wręczył Arkadiusz Redlicki.

Zdjęcia: Elżbieta Szczuka, Arkadiusz Redlicki