Jesienny Rajd Rowerowy • 2020

Jesienny Rajd Rowerowy • 2020

25 października 2020 r. członkowie Stowarzyszenia Bractwo Zabrodzkie i sympatycy w składzie: Magda Szewczyk, Arkadiusz Redlicki, Monika Oleksiak, Mariusz Szewczyk i Franek Szewczyk wzięli udział w Jesiennym Rajdzie Rowerowym. Rajd rozpoczął się przed zabytkowym młynem w Niegowie o godz. 8.30.

Pierwszym miejscem, które odwiedzono był położony w lesie pomnik upamiętniający miejsce straceń Polaków w czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 w miejscowości Konary. Przy pomniku zapaliliśmy znicz.

Następnie wszyscy pojechaliśmy do Tłuszcza i zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie postawiono pomnik żołnierzom poległym w obronie ojczyzny 1920 roku. Obok obejrzeliśmy również starą, nieczynną wieżę ciśnień, pomnik poświęcony Janowi Kielakowi – twórcy ludowego czasopisma Siewba oraz pomnik wystawiony żołnierzom AK Obwodu Radzymin Rajski Ptak, biorącym udział w akcji Burza VII–VIII 1944 r.

Opuszczając Tłuszcz udaliśmy się w kierunku miejscowości Chrzęsne do pałacu, którego historia sięga I poł. XVI w. W roku 1635 właściciel majątku Stefan Dobrogost Grzybowski w miejscu starego dworu pobudował okazały pałac. Obecnie znajduje się w nim między innymi wystawa poświęcona Norwidowi.

W Postoliskach zobaczyliśmy pomnik upamiętniający zrzut broni i cichociemnych nocą 30/31 marca 1942 r.

Ostatnim etapem rajdu była miejscowość Dębinki. Tam obejrzeliśmy zaniedbany pałac w jesiennej scenerii, czekający na lepsze czasy, kiedy to będzie mógł pełnić funkcję Muzeum C. K. Norwida. Na ścianie budynku pałacu znajduje się tablica upamiętniająca Wacława Mroza, dowódcę plutonu dywersyjnego AK, który w dniu 2 sierpnia 1944 r. zginął przy bramie pałacu w akcji Burza. Cała trasa rajdu liczyła 32 km.