Rajd rowerowy „Szlakiem historii“ • 2020

Rajd rowerowy „Szlakiem historii“ • 2020

27 września 2020 r. Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie zorganizowało rajd rowerowy „Szlakiem historii“. O godzinie 11.00 rowerzyści wyruszyli spod zabytkowego młyna Nowość w Niegowie. Zadanie zostało sfinansowane ze środków budżetowych Województwa Mazowieckiego.

Pierwszym etapem rajdu była Kapliczka Powstańców 1863 roku, którą uczestnicy odwiedzili w lesie koło miejscowości Gaj. Przypomnieli sobie wydarzenia sprzed lat, które zostały opisane na tablicy i zapalili znicz.

Następnie pojechali do miejscowości Deskurów, której nazwę w XIX w. nadał Bronisław Deskur, dziedzic Niegowa, organizator i uczestnik powstania styczniowego 1863 roku. W miejscowości znajduje się tablica upamiętniająca B. Deskura odsłonięta w roku 2016.

Dalsza podróż wiodła wzdłuż Trasy Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. (S8) do Radzymina, gdzie na cmentarzu parafialnym w mogiłach zbiorowych spoczywają prochy Bohaterów poległych za Polskę w 1920 roku.

Ostatnim etapem rajdu był poczęstunek w młynie w Niegowie oraz quiz o Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Uczestnikom quizu nagrody wręczył Arkadiusz Redlicki.

Zdjęcia wykonały: Adriana Redlicka, Marta Kochańska