XIX Biesiada dla Przyjaciół – Redecz Krukowy 2022

XIX Biesiada dla Przyjaciół – Redecz Krukowy 2022

25-26 czerwca 2022 roku reprezentacja członków „Bractwa Zabrodzkiego” w osobach: Jan Ślendak, Patryk Tchórz, Arkadiusz Redlicki oraz sympatyk Agnieszka Szafrańska gościli na zaproszenie Janusza Borkowskiego na XIX Biesiadzie dla Przyjaciół i Wolontariuszy Kujawskich Muzeów w Redczu Krukowym. Przed oficjalnym otwarciem uroczystości przekazaliśmy upominek (kosz prezentowy) na ręce gospodarza i obejrzeliśmy eksponaty zgromadzone w Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego oraz Kujawskiego Muzeum Oręża, Nauki i Techniki.

Ok. godz. 15.00 nastąpiło otwarcie biesiady przez gospodarza Janusza Borkowskiego, któremu towarzyszyło przywitanie gości oraz wręczenie statuetek Złotego Kruka osobom zaangażowanym w charytatywną pracę na rzecz Kujaw. Następnie goście udali się pod pomnik w celu odsłonięcia tablic pamiątkowych:

  • z okazji setnej rocznicy śmiertelnego zamachu na życie pierwszego prezydenta Niepodległej, Gabriela Narutowicza,
  • dwusetnej rocznicy śmierci Józefa Wybickiego, autora słów polskiego Hymnu Narodowego.

Później gospodarz zaprosił wszystkich do stoisk gastronomicznych, w których serwowano między innymi grillowaną kiełbaskę, kaszankę, karkówkę, surówki, grochówkę i żurek z kuchni polowej oraz różne napoje.

Dla osób lubiących rywalizację przygotowano ciekawe konkurencje tj. rzut podkową do celu, wbijanie gwoździa na czas, rzut strzałką do tarczy, slalom z fajerką na czas. W wyżej wymienionych zawodach wzięła czynny udział drużyna z „Bractwa Zabrodzkiego”, która uzbierała 4 medale i zdobyła puchar za zajęcie III miejsca w punktacji generalnej. Wszyscy mieli okazję wziąć udział we wspólnej zabawie przy dźwiękach zespołu muzycznego do „białego rana”.

Na zakończenie pierwszego dnia przygotowano ognisko, przy którym można było razem pośpiewać znane piosenki przy akompaniamencie akordeonowo-saksofonowym. Pragnę zwrócić uwagę, że gospodarz przygotował nam nocleg w komfortowych warunkach w budynku biurowo-socjalnym.

Drugi dzień rozpoczął się mszą świętą w kościele parafialnym w Dąbiu Kujawskim. Potem miało miejsce śniadanie na terenie muzealnym i przekazanie upominków książkowych dla gości.

Impreza skupiła ok. 1000 osób.