Rajd rowerowy „Szlakiem architektury drewnianej” • 2022

Rajd rowerowy „Szlakiem architektury drewnianej” • 2022

21 sierpnia 2022 r. Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie zorganizowało rajd rowerowy Szlakiem architektury drewnianej. Rowerzyści wystartowali spod zabytkowego młyna Nowość w Niegowie o godz. 12.00. Cała grupa przemieszczała się trasą biegnącą przez miejscowości: Niegów, Słopsk, Marianów, Kowalicha, Kuligów.

Po drodze zwiedziliśmy drewnianą kapliczkę przydrożną w Marianowie, której wiek szacowany jest na ponad 200 lat. Budulec na kapliczkę pochodził z drewnianego kościoła w Dąbrówce, w którym przyjął chrzest Cyprian Norwid w roku 1821. Wzdłuż szlaku, na terenie gminy Zabrodzie i gminy Dąbrówka pozostało już mało budynków drewnianych. Natomiast te, które pozostały, znajdują się w słabym stanie.

Głównym celem naszej wyprawy był Skansen w Kuligowie, który prowadzi od 2000 roku Wojciech Urmanowski. Zwiedziliśmy tam przydrożną podlaską kuźnię z 1898 roku, wiejską chatę, spichlerz, stodołę, oborę, dworek drobnoszlachecki oraz wozownię. Wszystkie obiekty posiadają oryginalne, bardzo bogate wyposażenie.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Pałac w Ślężanach, gdzie właścicielka pałacu przybliżyła nam jego historię i obecne funkcjonowanie. Dodatkową atrakcją okazał się jadący w przeciwnym kierunku wyścig kolarski z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920.

W rajdzie rowerowym wzięło udział 25 osób, które przejechały łącznie 36 km.