Piknik „Pożegnanie Lata z marchewką“ • Niegów 2022

Piknik „Pożegnanie Lata z marchewką“ • Niegów 2022

2 października 2022 r. Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” razem z partnerami (Gmina Zabrodzie, PTTK Koło terenowe Śródmieście Warszawa) zorganizowało przy zabytkowym młynie „Nowość” kolejny cykliczny piknik rodzinny „Pożegnanie lata z marchewką”.

Spotkanie miało charakter kulinarny: domowe wypieki przygotowane przez m.in. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu, Spółdzielnię Socjalną Integracja, Siostry Benedyktynki Samarytanki z Niegowa, wolontariuszy. Ponadto „Bractwo Zabrodzkie” razem z sympatykami serwowało pizzę, zapiekanki, kaszankę z cebulą, kiełbasę z grilla oraz bigos.

Tegoroczne wydarzenie miało za zadanie pozyskać pieniądze na rehabilitację Marcina Mroza, który uległ wypadkowi. W czasie pikniku trwała zbiórka charytatywna na ten cel połączona z wyprzedażą garażową, którą koordynowała Sylwia Wójcik-Piekut.

Pogoda w tym dniu była kapryśna, jednak nie odstraszyło to gości, którzy sukcesywnie przybywali pod zabytkowy młyn w Niegowie, żeby wziąć udział w imprezie.

Na pikniku zaznaczyli swoją obecność niestrudzeni piechurzy z PTTK z przewodnikiem Janem Rukatem, którzy na spotkanie przyszli pieszo z Mostówki.

Odwiedzili nas również niecodzienni goście: prof. Stanisław Januszewski i Jacek Król z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu. To właśnie ta Fundacja nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem „Bractwo Zabrodzkie” 10 lat temu, torując drogę do wpisania młyna do rejestru zabytków.

Organizatorzy przygotowali dla dzieci zabawy edukacyjne i plastyczne. Wszyscy mogli zwiedzić zabytkowy młyn i zobaczyć na własne oczy uruchomione demonstracyjnie urządzenia młyńskie z silnikiem Winterthur na czele.

Na parterze młyna przygotowano wystawę prac plastycznych dzieci z lokalnych przedszkoli, których motywem przewodnim była marchewka.

Dodatkowo – dla zainteresowanych sztuką – czekały obrazy namalowane przez p. Michalinę Derlicką, które można było zakupić na aukcji. Środki pozyskane ze sprzedaży zasiliły zbiórkę charytatywną na leczenie Marcina.

Na zakończenie pikniku przekazano podziękowania dla: wolontariuszy z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Zabrodziu i Adelinie, Przedszkola w Adelinie, Przedszkola „Zaczarowany Ołówek” w Zabrodziu, Spółdzielni „Integracja” w Adelinie, Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu, Sióstr Benedyktynek Samarytanek w Niegowie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Zabrodziu.