W niedzielę, 10 lipca 2016 roku, po raz pierwszy odbyła się w Kicinach impreza plenerowa pod nazwą „Jagodowe żniwa za brodem“. Pomysłodawcą i współorganizatorem było Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie. Głównymi organizatorami byli Gmina Zabrodzie oraz Nadleśnictwo Drewnica.
Impreza prowadzona przez Mariana Dachniewskiego rozpoczęła się o godzinie 8.00 powitaniem gości. Główną atrakcją była konkurencja w zbieraniu jagód. Po zarejestrowaniu drużyn i rozlosowaniu rejonów w lesie ok. godziny 9.00 cztery 3-osobowe drużyny oraz indywidualni zbieracze wyruszyli do wyznaczonych sektorów, aby tam przez 4 godziny walczyć o tytuł Mistrza w Zbieraniu Jagód. Po gorącym pożegnaniu zawodników scena została opanowana przed młodych artystów ze szkół gminy Zabrodzie, którzy śpiewali, tańczyli i recytowali. Oczywiście wszystkie występy były związane z motywem imprezy, czyli jagodami. Warto tu wyróżnić występ reprezentacji Publicznego Gimnazjum w Zabrodziu, która wystąpiła w tradycyjnych, łowickich strojach ludowych. Każdy schodzący ze sceny dostawał słodki poczęstunek w postaci loda, który był idealnym sposobem na ostudzenie emocji po występie. Kiedy uczniowie opuścili scenę, przyszedł czas na przedstawienie konkursów mających urozmaicić każdej grupie wiekowej spędzenie czasu. Dla dzieci zorganizowano konkurs Jagódeczka Mazowsza polegający na stworzeniu, przy pomocy rodziców, przebrania stylizowanego na jagodowy strój z materiałów udostępnionych przez organizatora oraz oferowanych przez naturę. Dzieci ochoczo i z entuzjazmem zabrały się do pracy uzewnętrzniając swoją kreatywność i pomysłowość. Dla młodzieży, aby ta nie czuła się pokrzywdzona, przygotowano konkurs Jagódka Mazowsza, w którym mogły się jednak wykazać głównie dziewczęta, w 2-osobowych składach. Wynikało to z faktu, że konkurencja polegała na wykonaniu makijażu nawiązującego oczywiście do tematu imprezy. Konkurs Jagoda Mazowsza był natomiast dedykowany dla uzdolnionych kulinarnie dorosłych, w którym aby wziąć udział należało przygotować deser lub ciasto z jagodami i dostarczyć na miejsce imprezy. Ta konkurencja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze względu na możliwość degustacji konkursowych ciast i nie tylko. Kolejny konkurs Kontrowersje polegał na rysowaniu, czego nie należy robić w lesie – I miejsce zajął Jan Mikołaj Kuśmirek, a konkurs na ekologiczną tablicę okazał się twórczością literacką, czyli namalowanie rysunku do hasła na desce. Wygrała praca Zuzi Skwara i hasło Lasy to serce, drugie miejsce zajęła Justyna Tobolewska. Ostatnim konkursem, tym razem dla wszystkich, było zinterpretowanie, co przedstawia logo imprezy i do czego mogą nawiązywać jego poszczególne elementy. Autorem loga imprezy i 36 pamiątkowych miniaturek był artysta Adam Karpiński. Nagrodami były prace wyszkowskiej grupy artystów i rysowników.
Oprócz tych konkursów na terenie imprez rozstawiono wiele namiotów, z których każdy oferował odmienne atrakcje. Swoje edukacyjne stanowisko miało Nadleśnictwo Drewnica, Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie, gdzie odbywały się konkursy, artyści malarze i rysownicy zaprezentowali swoją twórczość, a w namiocie lokalnych kół łowieckich można było skosztować wyrobów z dziczyzny.
Od godz. 10.00 do 12.00 na antenie radia RDC prowadzono rozmowy z organizatorami i gośćmi w ramach cyklu Odkrywamy Mazowsze.
W międzyczasie do Kicin zawitali goście specjalni, Daniel Olbrychski i Beata Tyszkiewicz. Dla zgromadzonych była to okazja do nabycia autografów oraz zrobienia sobie zdjęć z aktorami. Zostali też oni zaproszeni do czytania wiersza Marii Konopnickiej Na jagody wspólnie z Nadleśniczym Nadleśnictwa Drewnica Arturem Delegaczem, Wójtem Gminy Zabrodzie Tadeuszem Michalikiem oraz dyrektorem Lokalnej Grupy Działania Równiny Wołomińskiej Rafałem Rozparą. Podczas czytania zaproszeni malarze tworzyli obrazy ilustrujące poszczególne fragmenty utworu. Kolejną gwiazdą tegorocznej imprezy była Katarzyna Kubalska, profesjonalna tancerka i finalistka drugiej edycji programu telewizyjnego You Can Dance. Wraz ze swoim partnerem tanecznym Michałem Paczuskim zatańczyli piękne i ekspresyjne tango. To jednak nie był koniec jej udziału w imprezie, gdyż wraz z grupą chętnych dziewcząt zdecydowała się przygotować krótką choreografię jazzową, którą po dwóch godzinach przygotowań i prób zaprezentowała na scenie. Występ pomimo krótkiego czasu nauki był niezwykle widowiskowy i dopracowany, a dziewczęta miały okazję ćwiczyć pod okiem profesjonalistki.
W czasie gdy trwała nauka tańca, w sali zaadoptowanej do tego celu w szkole, w Kicinach, na miejscu imprezy również wiele się działo. Odbył się pokaz Kadryla na koniach ze Stajni TAXUS w Niegowie (właściciele: Beata Kornatka i Manfred Kolbauer). Amazonkami były: Marta Witkowska, Edyta Grześkiewicz, Julia Raczyńska, Zuzia Jastalska. Na scenie zaprezentowano Zumbę i rozstrzygnięto odbywające się wcześniej konkursy. Zwycięzcami w poszczególnych konkurencjach zostali:
- Mistrzostwa w Zbieraniu Jagód (indywidualnie): Katarzyna Tryc
- Mistrzostwa w Zbieraniu Jagód (drużynowo): drużyna Danuty Rogalskiej
- Jagódeczka Mazowsza: Franciszek Szewczyk
- Jagódka Mazowsza: Justyna Topolewska i Zuzanna Skwara
- Jagoda Mazowsza: Jolanta Galicka
- Logo Imprezy: Iwona Banasiak
Kiedy emocje opadły przyszedł czas na kolejne występy artystyczne, tym razem w wykonaniu starszych. Czas umilali: Koło Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu, Orkiestra leśników, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie i Ekokabaret Urle. O godzinie 18.00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, czyli znany wszystkim zespół Trubadurzy. Ich występ zgromadził pod sceną dużą publiczność, a po występie była możliwość kupienia płyty, zdobycia autografu oraz uściśnięcia ręki artystom.
Na zakończenie tegorocznych jagodowych żniw odbyła się dyskoteka pod wodzą DJ Marcela, która trwała aż do godziny 22.00.
Adriana Redlicka
Arkadiusz Redlicki