Rajd rowerowy „Szlakiem kard. Stefana Wyszyńskiego – w intencji beatyfikacji“ • 2019

Rajd rowerowy „Szlakiem kard. Stefana Wyszyńskiego – w intencji beatyfikacji“ • 2019

21 września 2019 r. przy zabytkowym młynie Nowość w Niegowie o godzinie 11:00 zebrała się grupa rowerzystów (18 osób), którzy wyruszyli na szlak naznaczony obecnością kard. Stefana Wyszyńskiego. Organizatorami rajdu rowerowego było: Bractwo Zabrodzkie i Bractwo Kamienieckie.

W pierwszej kolejności rowerzyści odwiedzili miejsce Gaj – Fiszor (za strugą), gdzie w latach 1974–1978 w okresie wakacyjnym kardynał Stefan Wyszyński spotykał się z kardynałem Karolem Wojtyłą. Historię pobytu i pamiątki związane z kard. Stefanem Wyszyńskim przedstawiła siostra przełożona ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego.

Następny etap podróży prowadził przez Mostówkę, Adelin, Podgać, Gać do Sanktuarium w Loretto. W miejscowości Gać 28.03.1876 r. urodził się ojciec kardynała Stanisław. Jeszcze w tym roku, gdzie stał dom, w którym urodził się Stanisław zostanie postawiony upamiętniający pomnik.

Po zwiedzeniu Sanktuarium w Loretto cała grupa rowerzystów udała się do Kamieńczyka. W Kamieńczyku (dawniej Kamieńcu) przy rynku znajduje się Dom Pamięci Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dzięki uprzejmości ks. wikarego Mariusza Morki zwiedziliśmy muzeum, w którym znajdują się ciekawe pamiątki, między innymi: stuła, dokumenty archiwalne, fotografie, książki biograficzne i inne. Arkadiusz Redlicki w podziękowaniu za udostępnienie dla zwiedzających muzeum przekazał ks. wikaremu ostatnio wydany przez Bractwo Zabrodzkie album pt. Kronika zza Brodu czyli monografia Zabrodzia i okolic, w którym opisana jest również postać prymasa St. Wyszyńskiego.

Następnie rajd udał się w kierunku cmentarza parafialnego w Kamieńczyku, gdzie znajduje grób dziadków kardynała (Piotra i Katarzyny Wyszyńskich), ostatnio odnowiony sumptem rodziny. Na grobie zostały zapalone znicze.

Ostatnim, miłym akcentem na trasie rajdu była wizyta u Państwa Sadkowskich w Kamieńczyku, którzy przyjęli wszystkich uczestników rajdu, serwując pyszną zupę grzybową, kiełbaski pieczone przy ognisku, ciasto i różne napoje.

Zdjęcia wykonał: Arkadiusz Redlicki