Rajd rowerowy „Szlakiem historii“ • 2019

Rajd rowerowy „Szlakiem historii“ • 2019

19 października 2019 r. Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie zorganizowało po raz pierwszy rajd rowerowy Szlakiem Historii. Pomimo ładnej pogody (18°C) na start przed młynem Nowość w Niegowie zgłosiło się tylko 6 osób. Było to podyktowane między innymi różnymi zdarzeniami losowymi (wypadek), które uniemożliwiły wzięcie udziału w rajdzie większej liczbie osób.

Po godzinie 11:00 rowerzyści wyruszyli na pierwszy odcinek trasy, do Gaju, gdzie w lesie znajduje się Kapliczka Powstańców 1863. Tam uczestnicy rajdu zapoznali się z historią potyczki stoczonej w tym miejscu przez oddział Jana Matlińskiego ps. Janko Sokół z wojskami carskimi. Poległych Powstańców pochowano w bezimiennej, leśnej mogile. Przed Kapliczką Powstańców 1863 zapalono znicz.

Następnie rajd ruszył przez Niegów, Trojany do Radzymina na Cmentarz Żołnierzy WP 1920. Bitwa stoczona pod Radzyminem 15 sierpnia 1920 r., określana Cudem nad Wisłą, powstrzymała bolszewicką nawałę przed zajęciem Warszawy. Uchroniła Polskę przed utratą niepodległości i Europę przed zalewem komunizmu. Zginęło wówczas 300 polskich żołnierzy, a ok. 3000 uznano za zaginionych, rannych. Na cmentarzu przy Kaplicy-Pomniku zapalono znicz i odmówiono modlitwę.

Ostatnim etapem rajdu Szlakiem Historii była wizyta w Sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie. Po zbiorach: Izby Pamięci Jana Pawła II i Izby Bitwy Warszawskiej oprowadzał ks. Łukasz Tarasiuk. Na zakończenie Arkadiusz Redlicki podziękował za udostępnienie pamiątek związanych z pontyfikatem Jana Pawła II i przekazał kopertę z darowizną na budowę sanktuarium oraz album pt. Kronika zza Brodu czyli monografia Zabrodzia i okolic. W zamian uczestnicy rajdu otrzymali książeczki dot. wydarzeń związanych z Cudem nad Wisłą.

Rajd zakończył o godz. 16.00 w Niegowie, po przejechaniu ok. 60 km.